top of page

Omodernt krav om 20 % kontantinsats vid fakturaköp online

Skribentens bild: Roslana CederhageRoslana Cederhage


SweFinTech har skickat in sitt remissvar på "Ett nytt konsumentkreditdirektiv". Moderna betalningslösningar, som "köp nu, betala senare" (BNPL) omfattas nu av regelverket vilket stärker konsumentskyddet. Dock har ett omodernt krav från den tidigare konsumentkreditlagen hängt med vilket gör att köp online som utförs via exempelvis BNPL och fakturaköp omfattas oavsett belopp.



- Det är omodernt med ett krav på 20% kontantinsats vid onlineköp av till exempel en mascara på faktura. Poängen med ett brett utbud av betalningslösningar vid handel online är att det ska vara smidigt för konsumenten och att de kan välja det alternativ som passar dem, säger generalsekreterare Roslana Cederhage


SweFinTech lyfter även:


- vikten av att likvärdiga krediter omfattas av samma krav oavsett vem som tillhandahåller dem. 


- Att det är nödvändigt med en smidig sänkning av kreditlimit


- att kravet på märkningen “Observera! Att låna kostar pengar” för ränte- och kostnadsfria krediter bör tas bort, då det kan vilseleda konsumenter.


- att utredningens skärpta kreditprövningsregler på nytt påtalar behovet av ett heltäckande och uppdaterat nationellt skuld- och kreditregister. 


- att förslaget om att vissa konsumentkrediter näringsrättsligt regleras i en ny lag "Lagen om verksamhet med vissa bostadskrediter och vissa andra konsumentkrediter" (LVBK) är bättre för konsumenten och att föredra framför finansdepartementets förslag om krav om tillstånd som kreditinstitut.


19 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page